Založ si blog

Ako zistiť, či je appka na správu financií bezpečná?

Ilustračný obrázok: Direct Media / StockSnap

Aké slovo najlepšie charakterizuje digitálne prostredie? Pohodlie. Práve preto trávime online toľko času, pretože všetko je rýchle, po ruke, prehľadné… Tomuto trendu sa prispôsobuje aj správa osobných financií, pribúdajú však nielen špičkové appky, ale množia sa aj útoky podvodníkov. Ako teda zistiť, či je finančná appka bezpečná?

Pozrime sa na to cez príklad finančnej aplikácie Patron GO – tá má vysokú úroveň bezpečnosti. A keďže umožnuje prepojiť viaceré bankové účty (na ktorých hľadá zbytočne predražené úvery a platby), je dobrým ukážkovým príkladom aj pre vysvetlenie toho, ako vyhodnotiť naozaj bezpečné prepojenie finančných aplikácií s bankami.

Norma PSD2

Možno ste už o tejto skratke počuli. Najmodernejšie bezpečnostné protokoly musia spĺňať nariadenie Payment Services Directive 2 (PSD2), prelomovú legislatívu Európskej únie, ktorá revolučne mení štandardy bezpečnosti finančných transakcií.

Prísne požiadavky smernice PSD2 na autentifikáciu zákazníkov zabezpečujú, že transakcie sú nielen šifrované, ale vyžadujú aj viacero foriem overenia, čo takmer znemožňuje neoprávnený prístup.

Takže keď finančná applikácia používa PSD2, je pod dohľadom a je to garancia toho, že jej postupy a prenosy dát sú naozaj bezpečné.

Appka nepotrebuje vedieť vaše prihlasovacie údaje do banky

Keď prepojíte svoje bankové účty s aplikáciou Patron GO, častou obavou môže byť bezpečnosť vašich prihlasovacích údajov. Aplikácia však nikdy nemá prístup k vašim prihlasovacím údajom.

Používa zabezpečený a šifrovaný komunikačný kanál, ktorým požiada vašu banku len o prístup na čítanie finančných informácií. Vaše prihlasovacie údaje sa nikdy neukladajú a v žiadnom okamihu nie sú viditeľné ani pre finančnú aplikáciu.

Ochrana vo vnútri apppky

Okrem toho, infraštruktúra aplikácie Patron GO je navrhnutá tak, aby chránila integritu vašich údajov aj v nepravdepodobnom prípade narušenia.

Údaje sa neukladajú v čitateľnom formáte a používajú sa kryptografické techniky na zabezpečenie toho, aby boli údaje počas prenosu medzi servermi a zariadením vždy zašifrované.

https://patrongoapp.app.link/P96M8rdvECb

To znamená, že aj keby kyberzločinci tieto údaje zachytili, nemohli by ich prečítať ani použiť. Systémy sú priebežne aktualizované, aby riešili najnovšie bezpečnostné hrozby a zraniteľnosti, čím zabezpečujú neustálu ochranu.

Neustála kontrola

Podvodníci sú dnes mimoriadne vynaliezaví, a tak sa aj ochrana dát musí neustále zlepšovať. Preto aj aplikácia Patron GO neustále vykonáva bezpečnostné audity a prísne kontroly vykonávajú bezpečnostní experti, ktorí analyzujú systém na prípadné slabé miesta alebo zraniteľnosti. Ak sa nejaké nájdu, okamžite sú zabezpečené.

Ak preto používate digitálne nástroje na správu vašich financií, vždy si overte tieto základné prvky – či používajú bezpečnostné protokoly, či dodržiavajú smernicu PSD2, šifrovanie a pravidelné bezpečnostné audity.

Otestovali sme Patrona: Je jednoduchý, bezpečný a šetrí peniaze

11.09.2023

Ak si chcete zjednodušiť finančný život, možno ste sa stretli s aplikáciou Patron GO, ktorá mení spôsob, ako efektívne spravovať rodinné a osobné financie. Aké je to však skutočne používať ju? Testovali sme aplikáciu Patron a zamerali sme sa na jej používateľskú prívetivosť, spoľahlivé bezpečnostné opatrenia a – čo je zaujímavé – aj jej jedinečné možnosti [...]

Od chaosu k prehľadnosti: Šikovná aplikácia zvýhodní vaše osobné financie

04.09.2023

Správa osobných financií môže niekedy pripomínať hlavolam. S viacerými bankovými účtami, kreditnými kartami, pôžičkami a poistnými zmluvami sa vaše financie ľahko stanú chaotickými a ťažko zvládnuteľnými. Čo keby však existoval spôsob, ako tento chaos skrotiť? A ešte lepšie – čo keby vám pomohol nájsť lacnejšie, ale rovnako kvalitné finančné produkty? [...]

Dostali ste sa do finančných problémov? Tu je niekoľko rád, čo určite nerobiť

09.07.2023

Tú situáciu sme zažili už mnohí. Slabšie finančné obdobia spôsobili, že blížiace sa termíny splátok úverov a hypoték vyvolali nepríjemný stres a skratkovité konanie. Potom sa stane, že človek reaguje neprimerane a napríklad si zoberie nevýhodné pôžičky, len aby problém veľmi rýchlo vyriešil. Ibaže tým si „zavaril“ na ďalší problém. Zhrnuli sme preto [...]

lech walesa

Bývalý poľský prezident Walesa bol hospitalizovaný s ochorením COVID-19

05.12.2023 22:34

Walesov stav je vážny, no je o neho dobre postarané v nemocnici v Gdaňsku.

Daniel Lipšic, Úrad špeciálnej prokuratúry

Lipšic: Ak nechajú špeciálnu prokuratúru, vzdám sa funkcie

05.12.2023 20:55

Špeciálny prokurátor zdôraznil, že boj proti organizovanému zločinu a korupcii nemôže byť postavený na jednej osobe.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Slovensko pri riešení migrácie a azylu v EÚ má svoje červené čiary

05.12.2023 18:48

Minister vnútra sa zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné veci v Bruseli.

rtvs, mlynská dolina

RTVS príde o peniaze, ministerka Šimkovičová chce hľadať vhodné formy financovania

05.12.2023 18:32

Zníženie príspevku pre RTVS vychádza z koaličnej dohody.

patrongo

Patron GO je unikátna aplikácia, ktorá sa vám stará o osobné financie. Patron vám kryje chrbát. Keď zistí, že niekde môžete platiť menej, zariadi to za vás! Patron špecialisti sa radi pohádajú v banke, alebo kľudne i s operátorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 3542x
Priemerná čítanosť článkov: 886x

Autor blogu

Kategórie