Založ si blog

Dostali ste sa do finančných problémov? Tu je niekoľko rád, čo určite nerobiť

Tú situáciu sme zažili už mnohí. Slabšie finančné obdobia spôsobili, že blížiace sa termíny splátok úverov a hypoték vyvolali nepríjemný stres a skratkovité konanie. Potom sa stane, že človek reaguje neprimerane a napríklad si zoberie nevýhodné pôžičky, len aby problém veľmi rýchlo vyriešil. Ibaže tým si „zavaril“ na ďalší problém.

Zhrnuli sme preto niekoľko tipov, čo robiť a čo nerobiť, ak sa dostanete do finančných problémov, aby ste toto náročné obdobie prešli s väčšou pohodou.

Čo urobiť ako prvé

1. Stanovte si priority svojich potrieb. Pouvažujte, čo je naozaj súrne a čo sa dá odložiť. Nie všetky núdzové situácie majú rovnakú naliehavosť, hoci spôsobujú značný stres. Napríklad – v prípade hypoték máte nezriedka aj týždeň na to, aby ste ju zaplatili aj po termíne bez toho, aby ste získali v registri dlžníkov záznam. A ten týždeň máte na to, aby ste našli ďalšie riešenie.

2. Preskúmajte osobné úspory. Overte si, či môžete výdavky čiastočne alebo úplne pokryť z núdzových úspor alebo krátkodobých investícií. Je lepšie použiť vlastné finančné prostriedky, než si požičiavať a platiť úroky.

3. Dočasne obmedzte výdavky. Ak je to možné, upravte svoj život tak, aby ste minimalizovali zbytočné výdavky, ako je zábava, stravovanie v reštauráciách alebo nákupy, ktoré nie sú nevyhnutné, a tieto prostriedky presmerujte na riešenie núdzovej situácie.

4. Predajte nepotrebné veci. Pravdepodobne máte doma predmety, ktoré sa nepoužívajú alebo sú nechcené. Predajte ich online – napríklad cez Facebook alebo rôzne online bazáre. Možno to nepokryje všetky náklady, ale pomôže to.

5. Vyjednávajte o splátkach. Ak nič z doterajších bodov nefungovalo – komunikujte. Všetky seriózne inštitúcie tento prístup ocenia a pomôžu vám nájsť spôsob, ako sa dostať z nepríjemnej situácie von.

Tu vám vie výrazne pomôcť napríklad bezplatná aplikácia Patron GO, ktorá analyzuje vaše výdavky a odporučí vám priamo v appke seriózneho poradcu, ktorý pre vás nájde riešenie – a pritom nemusíte nikam chodiť. 

Čo určite nerobiť, ak máte finančné problémy

1. Vyhnite sa rýchlym pôžičkám. Rýchle úvery pred výplatou sú síce rýchlym zdrojom hotovosti, ale zvyčajne majú veľmi vysoké úrokové sadzby a môžu viesť k zacykleniu dlhov.

2. Nepoužívajte nadmerne kreditné karty. Kreditky majú vysoké úroky. Ak ich musíte používať, dbajte na to, aby ste zostatok splatili čo najrýchlejšie.

3. Vyhnite sa impulzívnemu požičiavaniu si. Nepožičiavajte si od priateľov alebo rodiny narýchlo. Ak sa rozhodnete ísť touto cestou, uistite sa, že máte jasnú dohodu o splácaní, aby ste predišli napätiu vo vzťahoch.

4. Vyhnite sa pôžičkovým žralokom. Nelegálni veritelia alebo pôžičkoví žraloci môžu byť lákaví svojimi ponukami okamžitej hotovosti, ale zvyčajne majú premrštené úrokové sadzby a tvrdé praktiky vymáhania.

5. Nevyčerpávajte svoje dôchodkové úspory. Aj keď sa to môže zdať ako reálna možnosť, výber z dôchodkových úspor by mal byť poslednou možnosťou. Môže to mať dlhodobé finančné dôsledky vrátane pokút a straty možnosti zhodnotenia týchto investícií.

Rovnako nie je rozumné narýchlo rušiť životné poistenia. Poraďte sa radšej s aplikáciou Patron GO, ako zmeniť poistenie za také, kde sú nižšie splátky, ale rovnaké plnenia. 

6. Vyhnite sa dlhodobým finančným záväzkom: Ak ste vo finančnej tiesni, teraz nie je vhodný čas na to, aby ste sa zaväzovali k dlhodobým finančným záväzkom, ako je napríklad kúpa nového auta alebo domu. Odložte tieto rozhodnutia, kým sa vaša situácia nezlepší.

Na záver – veľa šťastia. Určite túto situáciu zvládnete, len zapojte viac rozmýšľania a menej emócií. Ale napokon to dáte.

Otestovali sme Patrona: Je jednoduchý, bezpečný a šetrí peniaze

11.09.2023

Ak si chcete zjednodušiť finančný život, možno ste sa stretli s aplikáciou Patron GO, ktorá mení spôsob, ako efektívne spravovať rodinné a osobné financie. Aké je to však skutočne používať ju? Testovali sme aplikáciu Patron a zamerali sme sa na jej používateľskú prívetivosť, spoľahlivé bezpečnostné opatrenia a – čo je zaujímavé – aj jej jedinečné možnosti [...]

Od chaosu k prehľadnosti: Šikovná aplikácia zvýhodní vaše osobné financie

04.09.2023

Správa osobných financií môže niekedy pripomínať hlavolam. S viacerými bankovými účtami, kreditnými kartami, pôžičkami a poistnými zmluvami sa vaše financie ľahko stanú chaotickými a ťažko zvládnuteľnými. Čo keby však existoval spôsob, ako tento chaos skrotiť? A ešte lepšie – čo keby vám pomohol nájsť lacnejšie, ale rovnako kvalitné finančné produkty? [...]

Kaczynski

Kaczyński vytiahol do boja o voliča benzín a naftu: Orlen ceny znížil už 15-krát

02.10.2023 20:43

Vlnu posmechu vyvolal námestník ministra športu a poslanec za PiS Jacek Osuch, ktorý zobral čerpaciu stanicu útokom.

polícia banská Bystrica, hromadná bitka, Rimavská Sobota

Dráma na západe: Muž zastrelil exmanželku, je na úteku

02.10.2023 20:21

Nevládne telo 40-ročnej ženy našiel jej syn.

parlament, Fico, hlasovanie,

Pôjde Pellegrini so Smerom alebo s PS? Pritiahne Fico KDH? Podľa politologičky je reálna len jedna možnosť

02.10.2023 20:10

Politológ Jozef Lenč zasa na rozdiel od Dariny Malovej vidí pravdepodobnosť aj iných alternatív.

zochova

Čaputová rok po Zochovej: Alkohol pri jazde nemá miesto, z auta sa stáva zbraň

02.10.2023 19:17

Zomreli zbytočne, v dôsledku neodpustiteľnej nezodpovednosti jedného človeka, skonštatovala prezidentka.

patrongo

Patron GO je unikátna aplikácia, ktorá sa vám stará o osobné financie. Patron vám kryje chrbát. Keď zistí, že niekde môžete platiť menej, zariadi to za vás! Patron špecialisti sa radi pohádajú v banke, alebo kľudne i s operátorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2213x
Priemerná čítanosť článkov: 738x

Autor blogu

Kategórie