Tú situáciu sme zažili už mnohí. Slabšie finančné obdobia spôsobili, že blížiace sa termíny splátok úverov a hypoték vyvolali nepríjemný stres a skratkovité konanie. Potom sa stane, že človek reaguje neprimerane a napríklad si zoberie nevýhodné pôžičky, len aby problém veľmi rýchlo vyriešil. Ibaže tým si „zavaril“ na ďalší problém.
Zhrnuli sme preto niekoľko tipov, čo robiť a čo nerobiť, ak sa dostanete do finančných problémov, aby ste toto náročné obdobie prešli s väčšou pohodou.
Čo urobiť ako prvé
1. Stanovte si priority svojich potrieb. Pouvažujte, čo je naozaj súrne a čo sa dá odložiť. Nie všetky núdzové situácie majú rovnakú naliehavosť, hoci spôsobujú značný stres. Napríklad – v prípade hypoték máte nezriedka aj týždeň na to, aby ste ju zaplatili aj po termíne bez toho, aby ste získali v registri dlžníkov záznam. A ten týždeň máte na to, aby ste našli ďalšie riešenie.
2. Preskúmajte osobné úspory. Overte si, či môžete výdavky čiastočne alebo úplne pokryť z núdzových úspor alebo krátkodobých investícií. Je lepšie použiť vlastné finančné prostriedky, než si požičiavať a platiť úroky.
3. Dočasne obmedzte výdavky. Ak je to možné, upravte svoj život tak, aby ste minimalizovali zbytočné výdavky, ako je zábava, stravovanie v reštauráciách alebo nákupy, ktoré nie sú nevyhnutné, a tieto prostriedky presmerujte na riešenie núdzovej situácie.
4. Predajte nepotrebné veci. Pravdepodobne máte doma predmety, ktoré sa nepoužívajú alebo sú nechcené. Predajte ich online – napríklad cez Facebook alebo rôzne online bazáre. Možno to nepokryje všetky náklady, ale pomôže to.
5. Vyjednávajte o splátkach. Ak nič z doterajších bodov nefungovalo – komunikujte. Všetky seriózne inštitúcie tento prístup ocenia a pomôžu vám nájsť spôsob, ako sa dostať z nepríjemnej situácie von.
Tu vám vie výrazne pomôcť napríklad bezplatná aplikácia Patron GO, ktorá analyzuje vaše výdavky a odporučí vám priamo v appke seriózneho poradcu, ktorý pre vás nájde riešenie – a pritom nemusíte nikam chodiť.
Čo určite nerobiť, ak máte finančné problémy
1. Vyhnite sa rýchlym pôžičkám. Rýchle úvery pred výplatou sú síce rýchlym zdrojom hotovosti, ale zvyčajne majú veľmi vysoké úrokové sadzby a môžu viesť k zacykleniu dlhov.
2. Nepoužívajte nadmerne kreditné karty. Kreditky majú vysoké úroky. Ak ich musíte používať, dbajte na to, aby ste zostatok splatili čo najrýchlejšie.
3. Vyhnite sa impulzívnemu požičiavaniu si. Nepožičiavajte si od priateľov alebo rodiny narýchlo. Ak sa rozhodnete ísť touto cestou, uistite sa, že máte jasnú dohodu o splácaní, aby ste predišli napätiu vo vzťahoch.
4. Vyhnite sa pôžičkovým žralokom. Nelegálni veritelia alebo pôžičkoví žraloci môžu byť lákaví svojimi ponukami okamžitej hotovosti, ale zvyčajne majú premrštené úrokové sadzby a tvrdé praktiky vymáhania.
5. Nevyčerpávajte svoje dôchodkové úspory. Aj keď sa to môže zdať ako reálna možnosť, výber z dôchodkových úspor by mal byť poslednou možnosťou. Môže to mať dlhodobé finančné dôsledky vrátane pokút a straty možnosti zhodnotenia týchto investícií.
Rovnako nie je rozumné narýchlo rušiť životné poistenia. Poraďte sa radšej s aplikáciou Patron GO, ako zmeniť poistenie za také, kde sú nižšie splátky, ale rovnaké plnenia.
6. Vyhnite sa dlhodobým finančným záväzkom: Ak ste vo finančnej tiesni, teraz nie je vhodný čas na to, aby ste sa zaväzovali k dlhodobým finančným záväzkom, ako je napríklad kúpa nového auta alebo domu. Odložte tieto rozhodnutia, kým sa vaša situácia nezlepší.
Na záver – veľa šťastia. Určite túto situáciu zvládnete, len zapojte viac rozmýšľania a menej emócií. Ale napokon to dáte.
Celá debata | RSS tejto debaty